Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calculare pensie alimentare in cazul unui cadru militar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calculare pensie alimentare in cazul unui cadru militar

Buna ziua,
Numele meu este Ioana si am o intrebare legata de calcularea pensiei alimentare a baietelului meu. La divort s-a solicitat de la unitatea militare (este cadru militar) veniturile, insa pe hartia completata de cei de la contabilitate a fost trecut doar venitul din cartea de munca , salariul de incadrare, iar pensia a fost stabilita la 160 de lei. Ideea este ca fiind cadru militar are venituri mai mari de 600 lei la cat s-a calculat pensia in special norma de hrana , aici nu sunt eu lamurita. Stiu ca in cazul in care se merge la o banca pt un credit, se ia in calcul norma de hrana (care este aproape inca un salariu, ca si valoare) iar cand s-a facut hartia pt tribunal, nu s-a luat in considerare. Daca o banca o ia in considerare inseamna ca e venit care are continuitate, atunci la tribunal de ce nu s-a luat? As vrea sa merg in tribunal pt recalcularea pensiei dar nu stiu cum sa demnonstrez legal ca are venituri mai mari.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Va multumesc.
Acum cat timp v-ati judecat ? De ce nu ati cerut atunci ca instanta sa ceara adeverinta cu toate veniturile obtinute ?
Daca instnta s-a pronuntat deja si dvs nu mai sunteti in termen sa atacati hotararea, trebuie sa lasati sa treaca 6 luni , sa cereti recalcularea pensiei
Am finalizat divortul in 2010 si avocata mea a facut actele si mi-a spus ca asa au trimis cei de la contabilitate din unitate, ca asa e la militari. Pana acum nu am mai facut nicio solicitare de recalculare a pensiei in ideea ca daca se ia tot numai salariu de incadrare nu ma ajuta cu nimic.
Cereti acum recalculare si cereti ca pensia sa fie stabilita raportat la veniturile sale cu caracter permanent.
Practica nu e unitara, pt ca e chestie de interpretare, nu se gaseste nicaieri scrie ca norma va fi luata in calcul sau nu, dar s-a obtinut pe ici pe colo ca norma de hrana a fost inclusa in categoria venituri cu caracter permanent ce pot fi luate in calcul pt stabilirea pensiei.
Va dau cateva exemple, poate va va ajuta la motivare/argumentare. ( codul familiei nu mai e in vigoare, veti motiva cererea in drept pe noul cod civil.
[ link extern ]

am gasit si decizii cu nu..in toate fazele procesului
[ link extern ]
aici e tot cu nu.. desi a existat si o opinie separata
[ link extern ] /

Daca doriti sa incercati un proces, consider ca aveti nevoie de avocat sa va redacteze cererea si sa va sustina cauza.
Succes!

Multumesc foarte mult. O sa ma documentez.
O seara placuta!